A 21. században jelentős szerepet tölt be a teljesítmény és a helymegtakarítás kompromisszumkészsége, hiszen egyre több kreatív szakember választja magának munkaeszközként az asztali gépeket, mini PC-ket, és az All in One PC-ket. Ahhoz viszont, hogy beszélni tudjunk ezekről, tisztáznunk kell például azt, hogy mit értünk asztali gép alatt, és mit All in One PC alatt.
Mi a különbség az asztali PC és az All in One PC között?
Elsősorban a jellege. Ha ránézünk az asztali számítógépre, egy gépházat látunk, aminek belsejében egy alaplapra vannak csatlakoztatva az egyes hardverek. Természetesen, ha használni szeretnénk, monitort kell csatlakoztatnunk rá, hogy az összekötés után a képet is lássuk.
Ezzel szemben az All in One PC nem igényel külön monitort, mivel a mérnökök trükkös megoldása útján a számítógép teljes egésze, ami egy teljes értékű számítógép, a monitor talpába, vagy hátuljába került beépítésre.
MINI ASZTALI PC
Az olyan mini asztali PC-k, mint például az Asus VivoMini PN60 a helymegtakarítás abszolút győztesei, és teljesítményben is nagyon jók. A kis, doboz méretű gépekhez könnyen csatlakoztathatunk egy bármilyen méretű monitort, de TV-re is köthetjük a mozis hatások érdekében.
Teljesítményét tekintve természetesen vannak kisebb teljesítményű modellek, melyek a mindennapi használattól az alapvető irodai feladatok ellátásáig mindent el tudnak végezni, és vannak erősebb processzorral és több memóriával szerelt modellek is, amelyek a komolyabb grafikai munkára, tervezésre is kiválóak.
Természetesen a mini asztali PC-hez is kell csatlakoztatnunk külső beviteli eszközöket, mint például az egér és a billentyűzet, viszont hatalmas előnye a korábban említett mérete. A tenyerünkön elférő kis gép a monitor, TV mellé elhelyezve szinte alig foglal helyet. Persze azért is szeretjük ezeket a mini gépeket használni, mert rendkívül mobilisek, és akár egy hátizsák aljában is elfér egy teljesértékű asztali számítógép.
A csatlakozók terén sem kell lemondanunk semmiről. USB, HDMI, LAN csatlakozókat mindig találunk a gépen, és általában a Wi-Fi, és a Bluetooth is be van építve.
Egyetlen hátránya a méretének az lehet, hogy csak korlátozottan tudunk új komponenseket vásárolni hozzá, és beépíteni a még nagyobb teljesítmény érdekében. Természetesen kérhetjük különböző méretű SSD-vel, HDD-vel vagy memóriával, viszont az alap hardverek, mint például az alaplap, processzor, videó általában nem cserélhetőtek, vagy csak szakember segítségével.
ASZTALI PC
Az asztali PC a szokásos értelemben vett asztali PC, nagyméretű gépházzal, mint például az Asus Rog Strix GL10. Teljesítmény tekintetétben a tradicionális asztali géptől kapjuk a legtöbbet, és a legtöbb „szabadságot”, rugalmasságot is. Mint a mini asztali PC esetén, itt is szükséges monitort, vagy TV-t és külső beviteli eszközöket csatlakoztatnunk, hogy használni tudjuk.
A különbség viszont a rugalmasságban rejlik. Ameddig a mini asztali PC, és az All in One PC esetében csak nagyon korlátozott mértékben tudjuk cserélni az összetevő hardvereket, addig az asztali PC esetében mindent egyesével külön megvásárolhatunk, és kicserélhetünk saját kezűleg, ha van némi szakértelmünk.
Persze le kell mondjunk az olyan luxusról, mint a könnyű hordozhatóság, és a helymegtakarítás, viszont komplexebb munkákat is el tudunk végezni, és FullHD, vagy 4K-ban is képesek vagyunk a legújabb játékokkal játszani (az asztali gépünk teljesítményétől függően).
ALL IN ONE PC
Az All in One PC-k, mint például az Asus Z272SD legfőbb előnye, hogy gyakorlatilag a monitorba építve megkapunk mindent, így azt külön nem kell hozzá vásárolnunk, csatlakoztatnunk. Nincs több kicsi, vagy nagy fekete doboz.
Megannyi kreatív szakember váltott All in One PC-re, mert kompaktabb, mint a hagyományos asztali gépek. Ráadásul egy vezeték nélküli egérrel és billentyűzettel a kényelem teljességét élvezhetik. Előnyük közé sorolhatjuk még, hogy sokkal halkabbak, mint az asztali PC-k. Néhány All in One PC ventilátor nélküli processzort használ, hasonlóan a laptopokhoz.
Az All in One PC-k esetében is fennáll az a jellegű hátrány, ami a Mini PC esetében, mégpedig a korlátozott szerelhetőség. Révén, hogy kis helyre van zsúfolva a teljes komponens tárház, jobbára csak a memóriát, az SSD-t és a HDD-t módosíthatjuk benne.
Teljesítményét tekintve az All in One PC az Asztali PC szintjére is képes emelkedni, és a csatlakozási pontok is hasonlóan, nagyszámban elérhetőek. Az alapvető csatlakozók, úgy, mint az USB-k, a HDMI, a LAN, és az Audio mellett általában webkamera és kártyaolvasó is beépítésre kerül.
Összességében tehát, aki nagyobb teret szeretne az asztalán, és kényelmet, és az alapvető cél a mindennapi használat, úgy, mint a filmnézés, internetezés, és egyéb olyan, akár tervező programok használata, melyek nem végeznek komplex munkát, úgy a Mini asztali PC kiváló megoldás lehet.
Aki arra esküszik, hogy a maximum teljesítményt szereti kihozni a gépéből, nem zavarja a hangosabb működés, és a későbbiekben az oldallemez lepattintásával szeretné felújítani a gépét korszerűbb komponensekkel, neki mindenképpen a hagyományos asztali PC-t tudjuk ajánlani.
Aki pedig a kényelem, és a teljesítmény közötti kompromisszumra vadászik, annak az All in One PC való.
Látogass el webshopunkba, ahol kedvedre válogathatsz rengeteg mini, asztali, és All in One PC között, különböző perifériákkal és teljesítménnyel.
Mini PC kereső
Asztali PC kereső
All in One PC kereső