Nyilván sokan gondolkodtunk már rajta, hogy mi lenne, ha a szabadidőnknek csak egy minimális részét hasznos dologgal töltenénk, valami olyannal, amivel például készségeinket fejleszthetjük. Aztán meggyőzük magunkat, hogy van egyéb dolgunk is és napi 5 perc gyakorlás egyébként sem javít a helyzeten, legalábbis én ezen a nézőponton voltam. Mind idáig! Rá kellett jönnöm, hogy napi szintű minimális gyakorlás kifizetődő hosszú távon, erre pedig egy mobil applikáció tanított meg, amit annak reményében kezdtem el használni, hogy feljavítsam a rég angol tudásomat.
A következőkben tehát bemutatok 3 mobil alkalmazást, amivel fejlesztheted nyelvtudásod, de akár egy teljesen idegen nyelvnek is nekivághatsz. És hogy miért is jók ezek az applikációk? Nos, elsősorban azért, mert akkor veszed elő, amikor kedved vagy időd van rá, másodsorban nem kell értük fizetni (egy bizonyos mértékig legalábbis nem), de az sem egy elhanyagolható tényező, hogy otthon, kényelemben használhatod. Ne is húzzuk tovább az időt, nézzünk meg közelebbről néhány ilyen applikációt!
Duolingo
Az elsőszámú nyelvtanulós alkalmazás a Duolingo, amiről már lehet többen is hallottatok. Az alkalmazás még 2011-ben debütált, két évre rá pedig meg is kapta a Google-től a legjobb nyelvtanuló appnak járó díjat. Elsősorban az egyszerűsége az, ami megfogja igazából az embert, ugyanis az alkalmazás letöltése után egyből használhatjuk is, csak a tanulni kívánt nyelvet kell kiválasztani. A második fontos dolog az, hogy teljesen ingyenes, ami természetesen nem egy elhanyagolható szempont főleg, ha kiadásoktól mentesen szeretnénk nyelvet elsajátítani.
Az alkalmazásban egyébként több mint 34 nyelv közül választhatunk. Az applikáció használata közben nemcsak a kiejtést, fogalmazást és a fordítást sajátíthatjuk el, de fontos szerepet kapnak a nyelvtani szabályok és a szövegértés is egyaránt, mind írásban, mind szóban. Amit mindenképp érdemes kiemelni az az, hogy egyszerre több nyelvet is tanulhatunk, illetve azt, hogy nemcsak iOS és Android rendszeren érhető el a Duolingo, hanem Windows operációs rendszeren is.
Drops
Míg a Duolingo egy komplexebb nyelvtanulós applikáció, addig a Drops kifejezetten a szókincs bővítésére helyezi a hangsúlyt. Mindezt nem is akárhogy, ugyanis az alkalmazás csak 5 perc tanulást engedélyez. Ez pedig annyit jelent, hogy ha letelik az 5 perc, akkor az alkalmazás elindít egy 24 órás számlálót és ennek lejárta után van csak lehetőségünk új szavak tanulására. A Drops fejlesztői szerint ez az 5 perces tanulás sokkal hasznosabb, mintha órákat ülnél felette, hisz 5 percig mindenki képes erősen koncentrálni egy adott feladatra. Ez lényegében maga a micro-learning.
A játékokba rejtett feladatok nem csak hogy izgalmasabbá teszik a nyelvtanulást, de a minimalista illusztrációkkal együtt biztosítják azt is, hogy a szavak „beleégjenek” az ember memóriájába. A Drops alkalmazásban egyébként 35+ nyelv közül van lehetőséged választani. Az applikációt mindenkinek ajánlom, hiszen ha csak egyetlen új szót tanul meg az ember naponta, akkor is tanult valami újat, amivel fejlesztette saját magát!
Memrise
A Memrize esetében több mint 20 nyelv közül tudsz választani, de egy minimális idegen nyelvtudás szükséges az applikáció használatához, mivel magyar nyelvet nincs lehetőséged választani. A felhasználó az alapoktól indul és leginkább a nyelvtanulásnak egy szegmensére fókuszál, hasonlóan, mint a Drops. A szavak memorizálásában mémek segítenek, lehetőséged van meghallgatni a kiejtést is, ami nagyban elősegíti a szavak megjegyzését. Ahogyan az előző alkalmazások, ez is ingyenesen letölthető iOS és Android rendszerre, de akár online is használható.
Ha esetleg a felsorolt appokat már ismered, akkor további hasonló alkalmazás még a Busuu (itt kommunikálhatsz gyakorló társaiddal a világ bármely részéről) és a Xeropan (lényegében egy zsebedben lévő nyelvtanár – minden készség fejlesztésére alkalmas) is, amit mindenképp fontosnak tartottam megemlíteni. Bár bizonyos dolgokért fizetni kell, de természetesen ingyenesen is használhatóak.
Az alkalmazások használata mellett okos döntés lehet akár a telefonunk nyelvét is átállítani arra a nyelvre, amit éppen tanulunk, de az is kimondottan hasznos tud lenni, ha az eredeti szinkronnal nézzük a kedvenc filmünket vagy sorozatunkat. Emellett beszélgess és chatelj minél többet!
Reméljük tudtunk adni néhány hasznos tippet, ami a nyelvtanulást illeti. Nézzétek meg az alkalmazásokat, alakítsatok ki egy napi rutint, és indulhat is a nyelvtanulás! Hajrá!
A cikket a www.mysoft.hu hozta el neked!