Az erős, összetett jelszavak elengedhetetlenek a mai világban az online adataink védelméhez. Itt egy rövid útmutató, hogyan tudsz létrehozni olyan erős jelszavakat vagy akár jelmondatokat, amiket soha senki nem fog tudni kitalálni vagy feltörni.
Milyen az erős jelszó?
- Legyen véletlenszerű
- Legalább 17 karakterből álljon
- Minden fiókodhoz legyen más-más változat
- Érdemes 90 naponként megváltoztatni
Vannak olyan dolgok a jelszavak világában, amiket érdemes elkerülnöd:
- Ne használd a szokásos "szó+szám" kombót
- Ne legyen a jelszó olyan adat magadról, ami nyilvánosan elérhető, például a születésnapod
- Ne használj rövidítéseket és helyettesítéseket, például "@" az "a" betű helyett
Mik azok a jelmondatok?
Ameddig a legtöbb jelszó betűk, számok és szimbólumok kombinációja, a jelmondat véletlenszerű szavak összefűzése. Ilyen például az, hogy: "KobaltbanHeverőSztimulációsFolyadék".
Ezekre a jelmondatokra egyszerűbb is emlékezni és nehezebb is kitalálni őket egy külső személynek, mint az általános jelszavakat. Elég, ha a mondat szavainak kezdőbetűit megjegyzed, abból emlékezni fogsz a mondatra is. A támadások kivédése érdekében a mondat álljon legalább 5 véletlenszerű szóból, tehát nem kell értelmes mondat legyen, sőt, akkor a leghatásosabb, ha nem értelmes a mondat.
Jelmondat és jelszó generátorok
Annak érdekében, hogy a válaszott szavak tényleg véletlenszerűek legyenek, segítségül vehetünk egy ingyenes szolgáltatást. Egy algoritmus, amely véletlenszerű szavakat tesz össze mondatokba, teljesen véletlenszerűen. Ilyen alkalmazás például a Diceware, vagy a Secure Passphrase (angol nyelvűek).
A komplex jelszavak memorizálása
Az olyan információk, amik személyünkhöz köthetőek, például születésnap, iskolát befejező év, a kiskedvencünk neve stb. könnyen megfejthetőek, ezért szükségünk lesz lényegesen nehezebb jelszavak generálására. Ha viszont nehezen emlékszel vissza a jelmondatokra, akkor egy másik stratégiát kell bevetned. Ez a mondatok kezdőbetűiből összeállított jelszó.
Példa: "Egt195032cv", amit abból a mondatból kreáltunk, hogy "Egy gallon tej 1950-ben 32 cent volt". Ember legyen a talpán, aki ezt valaha megfejti.
Használhatsz jelszókezelő alkalmazásokat
Bármennyire csábítónak és egyszerűnek tűnik, nem szabad minden egyes felhasználói fiókunkhoz ugyanazt a jelszót kombinációt használjuk. Persze nehéz lenne minden új jelszót külön külön megjegyezni és társítani foókjainkhoz, ezért ajánlatos egy szimpatikus jelszókezelő alkalmazást választani. Ezekben az alkalmazásokban képesek vagyunk társítani a jelszavakat fiókokhoz vagy weboldalakhoz, így elég, ha felcsapjuk okostelefonunkon az alkalmazást és kikeressük a megfelelő jelszót.
Ezeket az alkalmazásokat általában ujjlenyomattal és írisz-szkennerrel is védeni tudjuk, hogy más ne tudja megnyitni azt telefonunkon.
A többtényezős hitelesítés
Online fiókjait kétfaktoros hitelesítéssel (2FA) védeni jó ötlet. Amikor bekapcsolod a 2FA-t a Gmail és más szolgáltatások számára, minden egyes bejelentkezéskor ellenőrző kódot kapsz szöveges üzenetben vagy e-mailben. A legtöbb banki szolgáltatás és a közösségi média weboldalai támogatják a 2FA valamilyen formáját.
Valaki más hozzájutott a jelszavamhoz, mi a teendő?
Ha tudatunkba került, hogy valaki hozzá jutott fiókunk jelszavához, vagy gyanús jelekre leszünk figyelmesek, akkor a legelső tennivalónk természetesen az kell legyen, hogy megváltoztatjuk jelszavunkat az adott fiókunknál. Fontos lehet ilyenkor figyelni bankszámlánkat is a jogosulatlan vásárlások esete miatt.
A mi tippünk, hogy használj jelmondatokat, vagy olyan komplex jelszavakat, amiket a mondatot alkotó szavak kezdőbetűiből állítasz össze, mert ezek kínálnak neked biztonságot. Ha lehet, kerüld a személyes adatok használatát jelszavak esetében.
Ezt a cikket a www.mysoft.hu webáruház hozta el neked.