Kijelző vagy laptop vásárlása előtt állsz, de nem tudod mire figyelj oda a vásárlás során? Akkor jó helyen jársz, ugyanis blogcikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amikkel jó ha tisztában vagy!
FELBONTÁS / KÉPARÁNY
A felbontás és a képarány nem ugyanaz, ugyanis míg a képernyő felbontása megmutatja, hogy hány darab képpontból, azaz pixelből áll a kép, addig a képarány a kép szélességének és magasságának az arányát mutatja. De mi az a pixel? A pixelek vagy képpontok a legkisebb szerkeszthető alkotóelemei a képnek vagy a képernyőnek.
FULL HD
Aki monitor vagy kijelző vásárlást tervez a jövőben, annak azt ajánlom, hogy a képernyő felbontása minimum 1920x1080 pixel (FHD= Full HD) legyen. Ez azt jelenti, hogy egy Full HD-s képernyőn a pixelek száma 2 073 600. Hogy jött ki ez a szám? A felbontásnál található két számnak a szorzata. Az első mindig azt mutatja, hogy vízszintesen hány darab pixel található, míg a másik, -jelen esetben az 1080 -a függőlegesen elhelyezkedő pixelek számát mutatja. A pixelek száma viszont nem függ össze a kijelző fizikai méretével. Gondolok itt arra, hogy Full HD felbontás esetén a képpontok száma ugyan annyi marad, akár egy 13 inches laptop kijelzőjéről van szó, akár egy 27 inches monitorról, csupán a pixelek fizikai mérete lesz kisebb vagy nagyobb. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy mekkora képernyőt vásárolsz, milyen felbontással. Ennek a felbontásnak a képaránya 16:9.
FHD Ultra Wide
Az FHD Ultra Wide felbontása 2560x1080 (2 764 800px) pixel. Ebben az esetben a monitor széltében meg van nyújtva. Láthatjuk, hogy az 1080 nem változott, tehát csak vízszintesen/szélességében lett több a pixelek száma. Egyébként mint a nevéből is kiderül, ultra széles felbontásról beszélünk, amelynek a képaránya 21:9.
2K - QHD
Ezt követi a 2K. Ennek a felbontása 2560x1440 pixel. Látjuk, hogy még több képponttal rendelkezik, ezáltal a kép még részletesebb és szebb lesz. A képarány ebben az esetben is 16:9. Ha laptopot vásárolsz, akkor érdemes figyelni arra is, hogy milyen grafikus kártyával rendelkezik a géped, ugyanis ez már egy erősebb grafikus vezérlőt igényel. Ebben az esetben a képernyő mérete akár 30 colos is lehet, de igazából minél kisebb a monitor, annál több pixel helyezkedik el egymás mellett, ezáltal sokkal részletesebb képet kapunk.
A következő az a 2K Ultra Wide. Itt szintén széltében van megnyújtva a kép, aminek felbontása 3440x1440 pixel és a képaránya pedig 21:9. A megnövekedett pixelszám miatt itt még fontosabb egy jó videókártya megléte.
4K - UHD
A 2K után persze nem maradhat ki a 4K sem. Ennek a felbontása 3840x2160 pixel, ami összesen 8,3 millió pixelt jelent.
PANEL
A panelek a betekintési szögekért, a megjelenített színekért, a világosságért a felelősek. Természetesen a panelekből is több típus van, mindegyik más-más tulajdonsággal. A következőkben tehát különböző paneltípusokról lesz szó.
TN panel
Az első ilyen típus a TN (Twisted Nematic) panel, ami a legrégebbi és a legelterjedtebb a többi közül. Régebben ennél a típusnál sokkal telítetlenebbek voltak a színek, sőt ha nem pont középről nézted a képernyőt, akkor minden szögből más színeket és fényerőt produkált. Ezek a problémák persze mérséklődtek, viszont eltűnni sosem tűntek el. Az előnye, hogy a leggyorsabb a többi közül, ugyanis a válaszideje 1 milliszekundum és akár 240 Hz-es képfrissítési aránnyal is rendelkeznek a TN paneles monitorok.
IPS panel
Az IPS panel, vagyis az In-Plane Switching panel már egy sokkal fejletteb panelforma. Az IPS panelek lassabbak, mint a TN panelek, ugyanis míg a TN panel esetében a válaszidő 1 milliszekundum, addig a leggyorsabb IPS panel válaszideje 4 milliszekundum. A betekintési szöggel már nincsenek problémák, bárhonnan nézed nagyon szép színeket produkál. Ez a panel a játékok mellet használható filmnézésre, profi munkára egyaránt. Főként azokra a munkahelyekre gondolok, ahol nagyon fontosak az élethű színek, tegyük fel grafikai munkánál, videószerkesztésnél, animálásnál. Ha nem a válaszidő fontos számodra, akkor érdemesebb ezt a panelt választani!
LG AH-IPS, Samsung PLS
Ismerünk még további változatokat is, ilyen például az LG AH-IPS (Advenced High-IPS) vagy pedig a Samsung PLS (Plane to Line Switching). Ha IPS panel a cél számodra, akkor igazából mindegyikkel meg leszel elégedve. Az IPS monitorok esetében meg kell említenünk a Backlight Bleedet, mint hátrányt, ilyenkor a háttérvilágítás átjön a többi kijelző rétegén. Vásárlás előtt érdemes tesztelni a képernyőket személyesen is, ha van rá lehetőséged!
VA panel
Az utolsó panel a VA (Vertically Aligned) panel. Nagyon jó betekintési szöggel, jobb fekete színekkel és kontraszttal rendelkezik. Hátránya a bemeneti késés, ami leginkább a játékok esetében mutatkozik meg. Továbbfejlesztett változatai ennek a panelnak az MVA PVA és az AH-VA, viszont a bemeneti késésnek a problémája ugyanúgy megmaradt ezeknél a paneleknél is.
REFRESH RATE (Hz)
A refresh rate a képernyő frissítési gyakoriságát jelenti. A legalacsonyabb érték a 60, míg a legmagasabb a 300 Hz. Minél magasabb ez az érték, annál könnyebben, finomabban mozognak az elemek a képernyőn. Az aranyközép út a 144 Hz.
Ha már a monitoroknál tartunk, akkor fontos megemlíteni a FreeSync és a G-Sync monitorokat egyaránt. Különlegességük, hogy nem csak egy adott herzre képesek, hanem az FPS értékünkhöz képesek igazítani a monitorunk frissítését. Az FPS=Frame per Second értéke egyébként azt mutatja meg, hogy hányszor frissül másodpercenként a kép.
FÉNYES VS MATT KIJELZŐ
A laptop kijelző első üvege alapvetően fényes, és mivel ugye üvegből készül, így csillog, tükröződik, tehát visszaveri a fényt. Ezzel szemben a matt kijelzőknél egy tükröződésmentes réteget alkalmaznak az üveg felületén, ez pedig csökkenti a fény visszaverődését.
Míg a fényes kijelző használata során azt tapasztalhatjuk, hogy a színek gazdagabbak, magasabb kontraszttal bírnak, addig a matt kijelzőn fakóbbak a színek és a kontraszt is alacsonyabb. Tehát mondhatjuk azt, hogy a fényes kijelzők szebb képet biztosítanak, de természetesen ennek is van hátulütője, mégpedig az, hogy fényes, napsütéses időben a kijelző tükröződik, így kevésbé látjuk vagy akár nem is látjuk a megjelenített tartalmat, emellett az ujjlenyomatok is jobban észrevehetőek. Ezzel szemben a matt kijelző bármilyen fényviszonyhoz jól alkalmazkodik, és mivel nem tükröződik, így akár kint, akár bent is problémamentesen használhatjuk, ennek köszönhetően pedig elmondható, hogy nagyon jó betekintési szöggel rendelkezik.
A döntés lényegében a te kezedben van. Ajánlani tudom, hogy vedd figyelembe azt, hogy hol és mire használod majd a laptopot/kijelzőt és ennek függvényében döntsd!
Reméljük segítségedre volt a cikk és sikerült megtudnod valami újat a kijelzőkkel kapcsolatban! Ha pedig kedved támadt egy kis böngészéshez, akkor csak KATTINTS IDE és nézd meg kijelző ajánlatainkat webshopunkban.