A felhő alapú adattárolási lehetőségeket ma már mindannyian használjuk, ennek ellenére sokan nincsenek tisztában ennek a működési elvével, sem azzal, hogy pontosan mit is jelent a felhő kifejezés. Blogcikkünket igyekeztük egyszerűen és világosan megírni, hogy a nem közvetlenül számítástechnikával foglalkozó olvasóink is megértsék ennek az adattárolási formának a működését.
Leggyakrabban felhőként emlegetjük, de találkozhatunk e fogalommal számítási felhőként, felhőalapú számítástechnikaként vagy angolra lefordítva computing cloud-ként egyaránt, ugyanis mind a négy fogalom ugyan azt a technológiát jelöli. Maga a felhő pedig nem mást jelent, mint internetes vagy zárt hálózaton történő adattárolást. Lényegében, ha bármilyen fájlt (fotó, videó, zene, dokumentum) nem a saját gépünkön tárolunk, hanem valamilyen internetes szolgáltatásban, akkor már felhő alapú adattárolásról beszélünk. A felhőben egyébként nemcsak adatokat tudunk tárolni, hanem akár dokumentumokat is tudunk szerkeszteni, ilyen például, amikor a Google Dokumentumokban szerkesztünk szöveget vagy a Google Táblázatokban egy táblázatot, ugyanis ilyenkor nem a gépünkre telepített Microsoft Office programok egyikével szerkesztjük a dokumentumot.
Milyen előnyei vannak a felhő alapú adattárolásnak?
- Előnyei közé tartozik a költséghatékonyság, ugyanis a legtöbb esetben nincs induló költsége, és nem kell drága adattároló berendezéseket vásárolni.
- A másik ilyen előnye a biztonság. Tegyük fel, hogy valami történik a számítógépünkkel vagy akár a mobiltelefonunkkal (elromlik, ellopják) és a rajta őrzött adatokat nem tudjuk megmenteni. Viszont ha ezeket az adatokat a felhőn tároljuk, akkor nincs szükségünk magára a készülékre, mivel nem magán a készüléken vannak rajta az adatok, hanem a felhőn.
- Ebből eredően pedig további előnyeként hozhatjuk fel azt is, hogy a felhő használata során nem vagyunk egy bizonyos eszközhöz kötve, hanem lényegében bármilyen készülékről elérhetjük az ott tárolt adatokat egy gyors bejelentkezés után. Ez tette lehetővé a távmunkát, ugyanis egy időben különböző helyekről és különböző eszközökről is (otthon-iroda) elérhetőek ugyanazok az adatok, mintha csak az irodában lennél.
- A felhő alapú adattárolás egyik legnagyobb előnye nem más, mint az, hogy szinte korlátlan tárhellyel rendelkezhetünk, ugyanis a felhő rengeteg információt képes befogadni és tárolni. A tárhely mérete pedig lényegében rajtad múlik. Ma már megannyi felhő szolgáltató közül van lehetőségünk választani. A legtöbb ilyen jellegű tárhelyért csak akkor kell fizetni, ha nagyobb csomagra szeretnénk váltani, erre hoztunk nektek most néhány példát.
Google Drive
A Google Drive minden regisztrált felhasználó részére 15 gigabájt ingyenes tárhelyet biztosít, viszont ha ez nem lenne elég, akkor vásárolható további 100 GB, de akár 30 TB tárterület is havi előfizetéssel.
Apple iCloud
Ez a felhő szolgáltatás almás verziója. Ez esetben 5 GB ingyen tárhelyet kapunk, amit természetesen bővíthetünk 50 GB, 200 GB, de akár 2 TB-ig is. Az utóbbi kettőt megoszthatjuk a családunkkal, barátainkkal is.
Dropbox
2 GB ingyenes tárhelyet kapunk a regisztráció után, ami természetesen bővíthető, ha hajlandóak vagyunk ezért fizetni. A Dropbox esetében ingyenesen is hozzá tudunk jutni extra tárhelyhez, ehhez meg kell hívnod valakit, aki regisztrál az oldalra. A meghívott fél regisztrációja után 500 MB-nyi tárhellyel gazdagodtok mindketten.
Mega
Regisztráció után 50 GB-nyi tárhelyet kapunk teljesen ingyen, ami jóval több, mint amit az előző felhő alapú szolgáltatók kínáltak. A MEGA esetében a tárhelyünket egész 8 TB-ig (!!) tudjuk bővíteni.
A felhő alapú tárolás tehát képes megoldani a tárhely-hiány problémáját, bizonyos mértékig teljesen ingyenesen. Így tökéletes megoldás lehet azok számára, akiknek a mobiljukban esetleg a tárhely nem bővíthető (pl. nincs SD kártya foglalat), de akár egy kis tárhelyű laptop vagy PC esetében is tökéletes megoldás lehet!