Manapság már nehéz elképzelni az életet a közösségi média csatlósai nélkül, gondolok itt a Facebookra, az Instagramra és a többi platformra. Az ember akarva-akaratlanul is, de megnyitja őket, ha várakozik, ha unatkozik, ha érdekli valaki vagy valami, sőt már a friss híreket is innen gyűjtjük be.
Ti emlékeztek még, hogy milyen platformokat használtatok a Facebook megjelenése előtt? Biztos vagyok benne, hogy legalább egyet felismertek, ha elkezdem felsorolni, hogy MSN Messenger, iWiW, MyVip, MySpace, baratikor.com. Na? Dereng valami? Muszáj bevallani, imádtuk őket.
Az iWiW volt az idősebb korosztály Facebookja?
Emlékszem, hogy a szüleim rengeteget használták, de gyakorlatilag minden rokont meg lehetett találni rajta. Az idősebb generáció szerette nagyon használni. Csak meghívóval lehetett regisztrálni és a lehetőségek kimerültek annyiban, hogy lehetett egy személyes profilod és rákereshettél a többi ismerősöd profiljára, őket ismerősnek jelölhetted és üzenetet küldhettél nekik. Illetve volt fórum is, de kétlem, hogy ezt sokan használták volna. A pikantéria az volt, hogy specifikusan is rá tudtál keresni a személyek profiljára, például beírtad a részletes kereséshez a lakhelyet, és kiadta azokat a személyeket, akik ott laknak. Ez azért megkönnyítette az ember dolgát, ha nem tudta a személy nevét, csak ötlete volt a lakhelyét illetően.
A MyVip volt a legnépszerűbb
A legnépszerűbb közösségi oldal volt a Facebook megjelenéséig. Lehetett egy szuper személyes profilod, képeket, videókat tölthettél fel, de ha jól emlékszem zenét is és lejátszási listád is lehetett. Beszélgethettél az ismerősökkel üzenetben, voltak globális chat szobák, ahol tematika szerint választhattál, milyen jellegű szobában szeretnél beszélgetni, de általában ennek nem volt jelentősége, különböző klikkek különböző szobákba jártak beszélgetni. A globális szobából pedig meghívhattál bárkit privát beszélgetésbe, és amikor írtad, hogy "gyere privi" , akkor mindenki rosszra gondolt és mentek az összeesküvések.
Amit még nagyon szerettünk benne, hogy a személyes profilodon mindent elmondhattál magadról és ezeket az infókat különböző motívumokkal spékelhetted meg, minél menőbben nézzen ki. A legizgalmasabb mégis az volt, hogy meg tudtad nézni, ki látogatja a személyes profilodat. Ezek aztán intő jelek lehettek arra, hogy kinek tetszel a suliból.
Az MSN volt a kezdeti Facebook Messenger
Igaz, hogy az MSN nem volt közösségi oldal, mégsem lehet elsiklani mellette. Az izgalmas beszélgetések színtere volt, ahol valós idejű, privát beszélgetés valósult meg. Atyaég, mennyi emléket tudok fűzni az MSN-hez...
Lehetőséged volt szöveges, de videóhívásos üzenetváltásra is, hasonlóan a Skype-hoz, de az MSN-en sokkal kreatívabb lehettél. Lehetett saját emotikon gyűjteményed, és beállíthattad, hogy egyes szavakat gif-jellegű emotikonok helyettesítsenek, kreatívabbá téve a mondandódat. Gyakorlatilag, ha megszerezted valakinek az email címét, akkor felvehetted és rögtön beszélgetésbe is kezdhettetek. Ha távol voltál a géptől, beállíthattad, hogy most nem vagy gépnél, vagy offline vagy, de automatikus, előre beállított üzenetet is küldhetett helyetted az MSN, ha valaki rád írt, pl. "10 perc és jövök, tanulok."
Na és ki ne emlékezne az idegesítő, hatalmas, képernyőt beterítő animációkra? A csókos száj és a képernyő üvegét betörő ököl. Imádtunk vele a másik agyára menni, főleg ha egymás után 10-szer elküldtük neki, mert akkor 10-szer egymás után le is játszotta a partnernek. Rendkívül kreatív és szabad volt az egész.
Akkor voltál a legmenőbb, ha speciális karakterek övezték az MSN nevedet, ha bölcs mondatokat, vagy a kedvenc focicsapatod nevét, vagy kedvenc zenekarod nevét írtad a státuszodba, és ha letöltöttél egy plugint, akkor az MSN kijelezte, milyen zenét hallgatsz.
A Barátikört, amit az ingyen SMS-ről ismerhettél
A Barátikör titka abban rejlett, hogy ingyen SMS szolgáltatást biztosított. Így az alapvető tulajdonságok mellett (profil, üzenetek, ismerősök keresése, stb.) korlátozott számú, de egyedi szolgáltatást biztosított a regisztrálók számára: online felületről lehetett SMS-t küldeni. Természetesen ingyen. Izgalmas funkcióként még említhető, hogy kis ajándékokat lehetett küldeni egymásnak, és ezeket kipakolta a profilképedre.
Bár a Facebook és az Instagram meghódították azóta az internetet és sokkal fejlettebb funkciókkal látnak el minket, mi imádtuk az MSN és a MyVip korszakot.