Ha nincs is mindenki pontosan tisztában az okosóra fogalmával, azt biztosan látta már, hogy sok ember csuklóján megtalálható ez a mostanság nagyon felkapott kütyü. Lényegében egy óra, ami okos (mint manapság már majdnem minden, ami bennünket körbevesz). Az okosóra egy számítógépesített, vagy akár mondhatnánk azt is, hogy telefonosított karóra, amely az idő mutatásán kívül számos funkcióval bír. Az első okosóra (SPH-WP10) a Samsung nevéhez fűződik, ugyanis ők voltak az elsők, akik olyan órát alkottak, amelyikkel már telefonálni is lehetett, mindez 1999-ben.
A következő modellt a Kickstarter mutatta be 14 évvel később, amely a Pebble 1 nevet kapta. A Kickstarter intelligens órája már képes volt hívásokat indítani, használni a térképet, értesítéseket megjeleníteni és képes volt Bluetoothon keresztül kommunikálni az Androidos és IOS applikációkkal.
Persze az évek során sokat fejlődött a technológia, ezáltal olyan okosórák „születnek” a mai napig, amelyek egyre több és több funkcióval bírnak.
Mire érdemes odafigyelni, ha okosórát vásárolunk?
KOMPATIBILITÁS
Elsősorban oda kell figyelnünk arra, hogy kompatibilis legyen a telefonunkkal. Mint minden laptopnak, mobiltelefonnak, így az okosóráknak is meg van a saját operációs rendszerük, amelyben működni tudnak. Tehát az operációs rendszer határozza meg azt, hogy le tudjuk-e tölteni az adott applikációt az órára, avagy sem. Aggodalomra viszont nincs okunk, ugyanis ezt mi magunk is ellenőrizni tudjuk! A kompatibilitási adatok ugyanis megtalálhatóak az óra specifikációi között.
AKKUMULÁTOR
Az akkumulátor az egyik nagyon fontos szempont, amit figyelembe kell vennünk. Ennek az üzemideje típusonként változhat, egyes modellek képesek akár 2-3 napot is kibírni, némelyik viszont csak egy napig bírja a strapát. Érdemes vásárlás előtt utánanézni az akkumulátor képességeinek.
ELLENÁLLÓKÉPESSÉG
Ide tartozik a vízállóság és a porállóság. Persze fontos szem előtt tartani azt is, hogy mire használjuk majd az óránkat. Ha rendszeresen sportolunk (leginkább a vízi sportokra gondolok most), akkor érdemes figyelembe vennünk a vízállóságot. Vannak ugyanis olyan típusok, amelyeket nem szabad vízbe meríteni, illetve olyanok is, amikkel 10, akár 50 méter mélységig is merülhetünk.
KINÉZET
Mondhatni végtelen az okosórák tárháza. Ma már azt is kiválaszthatjuk, hogy milyen színű legyen maga az óra, milyen színű legyen a pántja, illetve milyen anyagból szeretnénk, hogy készüljön a pánt. Lehetőségünk van válogatni az órák alakjai között, sőt még méretet is választhatunk. Mindegy, hogy a sportos vagy az elegáns megjelenést szereted, biztosan találsz majd kedvedre valót.
FUNKCIÓK
Talán a legfontosabb az okosóra funkciói. Mint a legtöbb telefon sem különbözik a másiktól (gondolok itt az alapvető funkciókra), ugyanúgy az intelligens órák sem különböznek. Az alapvető funkciók közé tartoznak: telefonálás, zenelejátszás, üzenetek olvasása, netezés, naptár használata, hangrögzítés, stopper, ébresztőóra, illetve a telefon értesítéseinek megjelenítése. Ezek az órák képesek mobiltelefon nélkül is működni, de a Bluetooth csatlakozás segítségével több funkció is elérhetővé válik. Tehát Bluetooth csatlakozás nélkül nem tudod teljes mértékben kihasználni a készüléket. Mivel már vannak olyan órák, amelyek rendelkeznek SIM kártya olvasóval, így nem szükséges a telefon megléte ahhoz, hogy teljes mértékben ki tudjuk használni az okosóra által kínált lehetőségeket.
Egyéb kiegészítő funkciók közé sorolhatjuk a pulzusmérőt és az aktivitás figyelőt is, amelyek figyelemmel követik az óra tulajdonosát, ezáltal információval szolgálnak a megtett lépések számáról, illetve az alvás minőségéről egyaránt.
Összegezve tehát ezek az órák hasznosak lehetnek egy edzés alkalmával, vezetésnél, akár olyan esetekben is, amikor nem illik elővenni a telefont. Még vásárlás előtt vedd fontolóra, hogy mire is szeretnéd majd használni, és ennek tükrében válaszd ki a hozzád legmegfelelőbbet! Látogass el weboldalunkra és nézz szét az ajánlataink között.