Jól tudjuk, hogy ott vannak játékra az asztali számítógépek, és a konzolok, amelyek sokkal nagyobb teljesítményt tudnak produkálni, de mi a helyzet akkor, ha már nem bírjuk ki hazáig, és útközben szeretnénk játszani, vagy nem vagyunk otthon, a gépünk közelében, de mindenképp be kell szálljunk, hogy meglegyen a csapat? Szerencsére a tech ipar 2019-re már tart azon a szinten, hogy lehetőségünk legyen laptopokon is játékokat futtatni. Ezeket a laptopokat vesszük górcső alá, Acer, vagy Asus? Dell, vagy MSI? Lássuk hát a legfontosabb kérdéseket.
Milyen GPU-ra van szükségem?
A GPU, azaz a grafikus megjelenítő az egyik, ha nem a legfontosabb alkotóeleme egy gamer laptopnak. Teljesítmény terén minimum 4GB-os GPU-ra van szükségünk, hogy játékokat tudjunk futtatni. Ha a játékokat a legjobb beállításokon szeretnénk futtatni, akkor mindenképpen nagyobb teljesítményű GPU-ra lesz szükség (6-8 GB).
Révén, hogy játékokat szeretnénk futtatni, nVIDIA GPU-val szerelt laptopok jöhetnek számításba. Az nVIDIA 1050, 1060, 1070, 1080 egytől egyik kiváló választás lehet játékok futtatására, aki pedig valóban prémium felsőkategóriát szeretne, és nem szeretne bajlódni a következő 4-5 évben új eszköz vásárlásával, ő megvásárolhatja az nVIDIA RTX 2060 GPU-val szerelt modelleket.
Milyen más specifikációkra kell odafigyelnem?
Mindamellett, hogy a GPU egy fontos tényező, ugyanannyira fontos tényező az erős processzor, a RAM és az elegendő tárhely.
Processzor
Költségvetés kérdése. Vásárolhatsz laptopot bivalyerős Intel Core i7 processzorral, és valószínűleg egy játékkal sem lesz gondod. Vásárolhatsz olyan modellt is, ami tuningolható processzorral rendelkezik (lehetőséged van a processzor teljesítményét növelni), mint például az Intel Core i9.
A legtöbb játék inkább függ a minőségi grafikus vezérlőtől, így egy magasabb teljesítményű Intel Core i5-el is boldogan lehet játszani.
Természetesen az AMD tech-hatalom is képviselteti magát a processzorok terén, így az AMD Ryzen-nel, és FX-szel szerelt modellek is remek választások lehetnek. Figyelni kell arra, hogy 4, vagy 6 magos processzorral vásároljunk.
RAM
Egy olyan összetevője a rendszernek, amiből soha nem lenne elég. A RAM a rövidtávú adattárolásért felelős. Gamer laptopok esetén ebből minimum 6GB szükséges a játékok élvezetes futtatásához, de a mai játékok rendkívül éhesek RAM terén, ezért 8GB alatt nem ússzuk meg, ha közepesnél jobb beállításokon szeretnénk futtatni a játékokat, stabilan.
Tárhely
Gamer laptop révén a háttértár azért jelent fontos tényezőt, mert a mai játékok 30-40 gb-ot is foglalnak telepítés után, és gyorsan kaphatjuk az értesítést, hogy „hamarosan megtelik a háttértár”, csupán néhány játék telepítése után. Célszerű minimum 500GB HDD-vel vásárolni laptopot, de sok modell már 1 TB (1000GB) tárhelykapacitással rendelkezik gyárilag. Sok laptop esetében a tárhelykapacitás bővíthető.
A HDD mellett lehetőségünk van SSD-t is használni. Ennek nagy előnye, hogy nem tartalmaz mozgó alkatrészeket, tehát sokkal strapabíróbb, sebességben pedig sokkal jobb teljesítményt nyújt, ezért célszerű külön SSD-re telepíteni az operációs rendszert és programokat. Meglepően nagy gyorsulást fogunk tapasztalni.
Alapkonfigurációnak válassz 1TB HDD + 250GB SSD kombinációt. Ezen kívül fontos kiemelni, hogy olyan konfigurációt válassz, amely a későbbiekben bővíthető a további fejlesztéseink során.
Milyen legyen a kijelző és a felbontás?
A kijelző azért is fontos, mert amennyiben nem kapcsolódunk laptopunkkal egy külső monitorhoz, úgy a beépített kijelzőtől függ, milyen az élményfaktor. Ezek a főbb szempontok, amiket érdemes figyelembe venni a kijelzőt illetően:
Méret
A legtöbb gamer laptop képernyőmérete 15-17 inch, bár néhány nagyobb kiépítésnek 18 inches kijelzője van. A választást rád bízzuk, de vedd figyelembe azt, hogy nagyobb kijelző = nehezebb laptop.
Felbontás
Soha ne add lejjebb az 1920x1080 felbontásnál. Manapság már nem igazán találni gamer laptopot ez alatt a felbontás alatt, de ha mégis, fuss. Amennyiben nVIDIA GTX 1070, vagy 1080 van a masinában, akkor érdemes megfontolni a 2560x1440 felbontású modelleket is. Amennyiben 4K játékélményt szeretnél, izmosabb videókártyára lesz szükséged. Egy nVIDIA RTX 2070, vagy 2080 már el tudja látni ezt a feladatot.
Célszerű figyelni a gyártói weboldalakat, és az online tech magazinokat a legújabb hírekért, későbbi fejlesztéseink során jó, ha tudjuk, mik a legújabb modellek. Ilyen most az nVIDIA GTX 1650. Ezzel a GPU-val is érdemes lehet új laptopot vásárolni.
nVIDIA G-Sync és AMD FreeScyn:
Jellemzően a felsőkategóriás prémium gamer laptopok nyújtják ezt a funkciót. Segítségével a kijelző szinkronizálható a videókártyával, így kiküszöbölve a szellemképet.
Fontos a billentyűzet is?
A billentyűzet használatfüggő. Amennyiben egy belépő szintű gamer laptopot vásárolsz, alacsonyabb minőségű billentyűzetet kapsz, ami használattól függően gyorsabban elhasználódik, és valamennyivel rosszabb vele a játékélmény.
Ezen kívül lehetőségünk van angol és magyar nyelvű billentyűzettel kérni a laptopokat. Arra is érdemes figyelni, hogy egyes modellek háttérvilágításos billentyűzettel is megvásárolhatók, ami jól tud jönni, ha sötétben megy a játék.
Révén, hogy laptopunkat játékra szeretnénk használni, billentyűzetével irányítjuk az egész játékmenetet, ezért fontos tényező az, hogy milyen érzés használni a billentyűket. Kellemes érzés? Túl kemény, nehezebb lenyomni, vagy túl könnyű? Mekkora a billentyű lenyomásának távolsága? Célszerű több laptopot is kipróbálni rendelés előtt, hogy meggyőződjünk róla, mi az ami nekünk a legkényelmesebb.
Ha már billentyűzet, ne feledkezzünk meg a touchpadról sem. Persze a játékok során valószínűleg semmilyen szerepe nem lesz, mert a kameramozgást célszerű külsőleg csatlakoztatott egérrel végezni, mégis van különbség touchpad és touchpad között.
Mennyit tudunk játszani egy töltéssel?
Sajnos nem túl sokat, és a laptop a merülést követően a teljesítményéből is veszít, így annak érdekében, hogy fenntartsuk a folyamatos játékélményt, szükséges lesz folyamatosan töltőn maradni. Egyéb esetben maximum 1 óráig húzzuk akkumulátor kapacitás terén.
Egyéb csatlakozási lehetőségek
Nem kérdés, hogy minden gamer fejében megfordul az, hogy a játékélmény bugyrát megnövelve mi lenne, ha több monitort kapcsolnék össze, és úgy játszanék? Amennyiben erre alkalmas videókártyát választunk, úgy lehetőségünk van szinkronizálni több minitort is, HDMI csatlakozás segítségével.
További csatlakozási lehetőségeknél legyen az USB-C az alapértelmezett, amihez az egerünket, billentyűzetünket tudjuk csatlakoztatni.
Milyen „gamer” laptopokat kínál a mysoft webáruház?
Aki játszik játékokkal, és egy kicsit is kiismeri magát a laptop piacon, az nagy valószínűséggel ismeri az Acer Predatort. Egy ízig-vérig gamer laptop, félelmetes külsővel, nagy teljesítménnyel.
Ha játék, akkor Asus ROG, és FX. Mindkettő brutális kialakítású, kifejezetten gamer laptopok, és a magas teljesítményre lettek fejlesztve.
A Dell G3 és G5 játékra vannak kiélezve. A modellek kaphatóak nVIDIA GTX 1050 és GTX 1060 videókártyás kiszerelésben is, amik kellően erős gamer laptopot faragnak belőlük. Amitől viszont a gamer szekció erős képviselője a Dell, az az Alienware család. nVIDIA GeForce RTX 2060 kiszerelésben asztali számitógépeket utasít maga mögé.
Nem kifejezetten a Gamer közösségre éleződött ki, de természetesen a HP sincsen gamer laptop hiányában. Nagyszerű példa erre, hogy a híres Pavilion üzleti családba bekerült egy bivaly erős, ízig-vérig gamer masina.
A Lenovo hadserege szintén magasra tette a lécet a Legion modelljeivel. A 6 magos Intel Core i7 processzorokkal szerelt laptopokkal nehéz felvenni a harcot, bármelyik új játékkal könnyedén elbírnak.
Végül az MSI, aki nem maradhat ki a listáról. Nyugodt szívvel engedjük rá a Raider modellekre a legújabb Tomb Raider játékot, maximum grafikai beállításokon, nem okoz neki gondot.
Milyen „Gamer laptopot” vásároljak összegzés:
Amikor „gamer laptopot” vásárlunk, figyeljünk arra, hogy hosszú távra tervezzünk. A vásárolt periféria meglehetősen költséges, ezért ki kell tartania évekig. Amennyiben megengedheted magadnak, olyan laptopot vásárolj, ami erős processzorral, és videókártyával rendelkezik. A következő, amivel csak később szembesülhetünk, hogy nincs elég tárhely a játékok telepítéséhez. Ezt megelőzhetjük úgy, hogy előre gondolkodunk, és 500 GB – 1 TB (1000 GB) HDD-vel vásárlunk laptopot, vagy olyan modellt választunk, amely rendelkezik bővíthetőségi lehetőséggel.
A mysoft.hu webáruházban (https://www.mysoft.hu/akcio.aspx?page=2019_gamer) most szuper árakon vásárolhatod meg álmaid gamer laptopját!