Íme, a nagy laptop kibeszélő. Átlagfelhasználóként nem tudod, milyen laptopra van szükséged? Segítünk neked leszűkíteni a kört, elmagyarázzuk az alapokat, hogy mire kell figyelned a vásárláskor.
Legyen elég kompakt, hogy magaddal tudd vinni, mégis elég sokoldalú, hogy programokat futtasson. Minden bizonnyal egy laptop a legjobb választás az olyan teendőink kényelmes végzésére, mint a filmezés, zenehallgatás, böngészés. Tény, hogy az okostelefonok, tabletek még ennél is kényelmesebb megoldások lehetnek, általában rájön a felhasználó, hogy egy egyszerű dokumentum megírásától a játékok futtatásáig minden jobban működik egy laptopon.
Milyen laptopra lehet szüksége tehát egy átlagfelhasználónak? Amikor az emberek felteszik nekünk ezt a kérdést, hogy melyik laptop, vagy laptop márka a legjobb az ő részükre, mi általában nem egy konkrét válasszal, hanem egy listával állunk elő, kritériumokkal, melyeket minden felhasználónak figyelembe kell vennie laptopvásárlás előtt. Nézzük hát meg, mik ezek a kritériumok egy átlagfelhasználó esetében.
Windows vagy Mac? Válassz oldalt!
Nem egyszerű megválaszolni ezt a kérdést, főleg, ha nem ismered az operációs rendszereket. Segíthet viszont a platformok erősségeinek gyors áttekintése.
A Windows 10 operációs rendszer a legrugalmasabb ismert rendszer, a legtöbb laptopra ezt a rendszert telepítik, a legtöbb alkalmazást pedig erre optimalizálják. A Windows 10 a Microsoft legfőbb, és legújabb operációs rendszere jelenleg. Webshopunkban választhatsz laptopra előre telepített verziót is és dobozos verziót is.
A Mac OSX operációs rendszerek a tábor másik oldala. Rendkívül elterjedt rendszerek ezek is, annyiban viszont korlátozottak, hogy kizárólag az Apple gyártotta MacBook laptopokon érhetők el.
Kijelző
Itt kerülünk szembe az első vizuális, kérdéssel: Mekkora legyen a laptop? Fel kell tennünk magunkban a kérdést, hogy mit tartunk fontosabbnak, a hordozhatóságot, vagy a teljesítményt, mert nem minden esetben teljesül az aranyközépút, hogy tökéletes legyen méretben, súlyban és teljesítményben is.
11-től 12 inches kijelzőig: Ezek a laptopok a legvékonyabb és legkönnyebb modellek. Rendkívül mobilis eszközök, észre sem vesszük, hogy a táskánkban lapul, mivel a súlyuk körülbelül 0.9 és 1.5 kg között van.
13-tól 14 inches kijelzőig: A hordozhatóság és a használhatóság aranyközépútját jelentik.
15 inches kijelzőig A leggyakoribb kijelzőméretű laptopok, amelyek már súlyosabb, testesebb modellek. 1.8 és 2.7 kg között kell számoljunk, ami már lehet nem az a súly, amit minden nap magunkkal fogunk cipelni.
17-tól 18 inches kijelzőig: Amennyiben a laptop marad az asztalon, úgy ezek a modellek nyújtják a high-end élményt, bár a hétköznapi felhasználónak valószínűleg nincsenek ilyen igényeik teljesítmény terén.
A kijelző méretén túl lehetőségünk van eldönteni, hogy milyen jellegű legyen, matt vagy fényes. Értelem szerűen ez azt jelenti, hogy a matt kijelző nem tükröződik, sokkal jobb a betekintési szöge. Ez azt jelenti, hogy bármelyik szögből nézzük a képernyőt (oldalról, alulról, felülről), a megjelenés minősége nem romlik.
Processzor
A laptop „agya”, a processzor hatalmas befolyást gyakorol a teljesítményre, de attól függően, hogy mire szeretnéd használni, a legkevésbé drága modell is elég jó választás lehet.
Az Intel processzorkínálata meglehetősen bőséges a laptopok terén is. Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 ezek a processzorcsaládok mind a legjobb teljesítményt nyújtják multitasking, és multimédiás feladatok elvégzése tekintetében.
Intel Core i3: Csak egy lépés választja el az Intel Core i5 teljesítményétől, és az árától is. Ha lehetőséged van egy szintet lépni, és az Intel Core i5 processzoros modellt választani, erősen ajánljuk.
Intel Core i5: Ha az ár és a teljesítmény kombináció legjobb modelljét keresed, akkor mindenképp egy Intel Core i5 processzorral szerelt laptopot vásárolj. A leggyakoribbak az „U” végződésű modellek (pld: Intel Core i5 7200U). Amelyik modellek nevében „Y” jelzés szerepel a végződésben, azok alacsonyabb teljesítményre képesek, amíg a „HQ” végződésű modellek nagyobb teljesítmény elérésére képesek, és élvezhetően tudnak akár játékokat is futtatni.
Intel Core i7: Az Intel család felsőkategóriás belépője. Magabiztos megoldás több program futtatására egyidejűleg, és kellően gyors és terhelhető grafikai, és 3D tervező szoftverek használatára, komplexebb munkavégzésre.
Az Intel Core i9 alapú rendszerek elsősorban azoknak a felhasználóknak készültek, akik nagy teljesítményt szeretnének elérni laptopjukkal (pld: építészek komplex 3D tervezés során, grafikusok többrétegű grafikák tervezése során, vagy nagy teljesítményt igénylő játékok játszása során)
Számtalan laptop elérhető az AMD saját gyártású processzorával is, ez az AMD Ryzen. Ezeket a processzorokat szintén azoknak a felhasználóknak ajánljuk, akik magasabb teljesítményt várnak el laptopjuktól. Előnyük, hogy az Intel processzorokkal szemben az integrált videókártyájuk, azaz a megjelenést vezérlő lapkájuk jobb teljesítménnyel szolgál jelenleg.
RAM
Minél több RAM van a laptopunkban (gigabájtban), annál több applikációt képes egyszerre futtatni, illetve a rendszer annál több adatot képes elérni, ami hasznos lehet olyan feladatok elvégzésekor, mint a fényképes vagy videós tartalmak szerkesztése.
Azt javasoljuk átlagfelhasználóink számára is, hogy laptopjukat minimum 4 GB RAMMAL rendeljék meg, de erősen ajánljuk a 8 GB RAMOT vagy többet.
Tárhely
Az általános értelemben vett HDD (Hard Disk Drive) az a meghajtó, ahol a laptop az összes adatot tárolja. Ilyen maga az operációs rendszer is, ami fel van telepítve, a rendszerfájlok, amik a laptop működését szolgálják, illetve a személyes dokumentumaink, programjaink, amiket mi telepítünk fel.
Sok mérgelődéstől óvjuk meg magunkat, ha kérünk a laptopunkba SSD-t is. Az SSD ugyan úgy tárolásra szolgál, ám sebességében sokkal gyorsabb, és zajmentes is.
Egyebek
USB 3.0: Nem szaporítjuk a szót, a laptopkeresőnél legyen bepipálva az USB 3.0, ez manapság már alapkövetelmény.
Type-C: Ez a csatlakozó egy 24 PIN-es csatlakozórendszer. Mérete a micro-USB méretéhez hasonló.
VGA: A VGA csatlakozó arra hivatott, hogy videojelet vigyen át. Segítségével laptopunkat külső monitorra, vetítőre tudjuk csatlakoztatni.
HDMI: A HDMI manapság szintén alapkövetelmény. Külső monitor csatlakoztatása esetén a HDMI kábellel FullHD, vagy még nagyobb felbontást érünk el. Emellett rengeteg más felhasználási területe van, a legtöbb digitális eszköz, ami videojelet igényel, HDMI segítségével csatlakozik.
ETHERNET: Ha nem elég a WiFi internetsebessége, csatlakoztathatunk a modemből érkező optikai kábelt, amely gyorsabb internetsebességet biztosít.
JACK csatlakozó: Jack = Zene. Hangátvitelt szolgáló csatlakozó, külső hangfalak, fejhallgatók csatlakoztatására alkalmas.
Billentyűzet: Amennyiben olyan extrákra van szükségünk, mint a háttérvilágítás a billentyűzeten, úgy tegyünk egy pipát a háttérvilágításos billentyűzethez is. Ugyancsak fontos, hogy figyeljünk a billentyűzet kiosztására, hisz magyar, vagy angol nyelvű is lehet.
Milyen laptopot vegyek „átlagfelhasználóként” összegzés
Az operációs rendszer döntéséd rád bízzuk, azzal viszont számolnod kell, hogy Mac OSX választásod esetén többletköltséggel kell számolnod. Kijelző méretének tekintetében is rugalmasak a választási lehetőségeink, ez szintén felhasználástól függ. Ami ennél fontosabb, az a processzor kiválasztása. Hétköznapi feladatok elvégzésére az Intel Core i3 és i5 processzorokkal szerelt modelleket ajánljuk. A RAM és a tárhely pedig azok a komponensek, amelyekből minél több van, annál jobb. RAM esetében átlagos felhasználásra is minimum 4GB, amit ajánlunk, de ha tehetjük legyen 8GB. A tárhely szintén felhasználástól függően változhat, viszont az SSD-t fontosnak tartjuk, gyorsabb lesz tőle a laptopunk, és sok mérgelődéstől megóvjuk magunkat.
Természetesen minden itt említett komponenst elérsz webáruházunkban, a mysoft.hu-n!