Ahogy a mondás is tartja, “többet ésszel mint erővel”. Na egy óvatos, házi laptop tisztításnál kérlek felejtsd el az erő részét. Na de, kezdjük is az elején. Miért fontos egyáltalán, hogy kilegyen tisztítva a laptopod, hiszen így is működik, nem?
A laptopod legyen kívülről bármilyen szupertiszta, lehet észre sem veszed, de szépen lassan a géped belsejében felgyülemlik a por, mely főleg azért aggályos, mert előszeretettel akadályozza meg, hogy rendesen hűtse önmaga kényes pontjait.
Ha pedig bekövetkezik a laptop apokalipszis és túlmelegszik a masina, annak három fokozatát észlelheted:
- Amikor az asztalodnál hallod, hogy a géped hangosan zúg és erőteljesen próbálkozik befűteni a szobát (ez főleg nyáron a „legpoénabb”).
- Amikor az első pontban említetteket produkálja, miközben te mondjuk a szakdogád 27. oldalánál jársz a gépelésben, persze mentés nélkül és egyszer csak kikapcsol a túlmelegedésnek köszönhetően a cucc.
- A harmadik pedig, mikor már szerencsétlen annyira kivan, hogy elkezdi megsütni önmagát, ezt nevezzük szaknyelven BGA-hibának, bár így nem is hangzik olyan durván.
Szóval itt igazából a belső alkatrészek elkezdik elérni az üzemi hőfokot és kezdik lezúzni a géped összetevőinek forrasztási pontjait. Ha pedig sikerült ez kihozni a lepiből az, hogy kikapcsol csak egy dolog. Az sokkal rosszabb érzés lesz, mikor többé be sem kapcsol és rájössz, hogy a laptop javítása drágábban jönne ki, mintha vennél egy új gépet.
Ha már kellően rád ijesztettem, akkor nézzük meg, hogy milyen gyakran kellene tisztítani a laptopodat, hogy sokáig hű bajtársad maradjon.
Ez persze egy elég megfoghatatlan kérdés, hiszen függ attól, hogy te milyen környezetben, meg, hogy mennyit használod a laptopod (gondolok itt arra, hogy például egy zárt laptop táskában kevesebb por tud belemászni). Általánosságban elmondható, hogy azért 10-12 havonta ráférne egy gyors kitakarítás. De természetesen, ha azt tapasztalod menet közben, hogy hangosan zúg és/vagy meleg az alja és a billentyűzet is, senki nem fog kigúnyolni, ha 8 hónap után takarítod ki újra a géped.
Akkor nézzük, hogyan tudod te magad kitakarítani. Egyszerű a válasz: Óvatosan!
Takarítás közben kiváló alkalom adódik arra, hogy fontos alkatrészeket tudj tönkre tenni a laptopod belsejében, így a döntés a tiéd, hogy nekirugaszkodsz e, egymagad, vagy szakemberre bízod a dolgot.
A laptopodat két részre bonthatjuk a tisztítás címszó alatt. Külső és belső pucolásra. A külsőt most nem részletezném, ott inkább esztétikai okai vannak és amúgy is, ha retkes a gép kívülről, azt gyorsan orvosolni tudod egy alapos áttörölgetéssel, meg a billentyűk aprólékos megtisztításával.
Nézzük most, a gép belső kitakarítását.
Szerintem ne vegyünk át külföldi "szokásokat", de természetesen ez a te döntésed.
Először is mielőtt belevágsz, tudom ez nagyon egyértelműen hangzik, de áramtalanítsd a gépet. Majd, hangsúlyozom óvatosan, szedd le a megfelelő borítást és kezdődhet is a móka. De! Mielőtt még feltúrnád a szerszámosládát egy csavarhúzóért, győződj meg róla, hogy a burkolat és csavarok eltávolításával nem veszted el e, a garanciát a gépre.
Tipp: Ha sose csináltál még ilyet, akkor a gép szétkapása közben vedd elő a telefonod és fényképezd le mit, honnan szedtél ki, így a végén nem lesznek „extra” csavarok az asztalon.
Most pedig még mielőtt egy jó nedves, habos szivaccsal nekilátsz kipucolni a gépet megkérlek, hogy ne tedd. A helyes döntés az, ha veszel sűrített levegőt és óvatosan kifújkálod a porcica sereget. Lehetőleg célozz úgy, hogy kifele szálljon a cucc, mert azzal nem leszel előrébb, ha csak újabb helyekre szorítod be a port. Ennek egyik stratégiai módja, ha kis nyomásokkal fújjuk ki a „macskákat” a laptopból és nem egy 10es erősségű tájfunt próbálunk előidézni, hiszen akkor még több helyre száll szét a por.
Összességében a lényeg, hogy fokozott figyelemmel és óvatossággal vezényeld le a műveletet és ezt a laptopod megfogja hálálni.
Ha nem érzed magadban az erőt, vagy épp ellenkezőleg túl sokat is, vagy csak porszívó van otthon „azt jó lesz az is”, inkább vidd szakemberhez a gépet.